BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Baśnie Andersena w ilustracji”, który odbędzie się 9 czerwca o godz. 17:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Baśnie duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena, po raz pierwszy wydane w Kopenhadze w roku 1835, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i dorosłych na całym świecie.

Do dziś baśnie Andersena inspirują artystów i chętnie wydawane są przez wydawców, czego przykładem może być obecna wystawa. Zaprezentowane zostaną na niej ilustracje Krystyny Michałowskiej (do książki wydanej przez IW „Nasza Księgarnia” w 1995 r., nagrodzonej w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku), Bogusława Orlińskiego (do książki   wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie) oraz Aleksandry Kucharskiej-Cubych (do książek wydanych przez Media Rodzina: „Córka Króla Moczarów”, 2009 r., „Calineczka i Brzydkie Kaczątko”, 2008 r.). Na wystawie znajdą się  ilustracje zarówno do znanych utworów, jak i do tych mniej popularnych, które ze względu na wartości wychowawcze warte są przypomnienia.

Autorzy ilustracji to znani i lubiani artyści, laureaci wielu nagród, którzy z powodzeniem nawiązują do tradycji polskiej szkoły ilustracji. Reprezentują  różne style i sposoby interpretacji, łączy ich wrażliwość oraz wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac. „Moje baśnie przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Te ostatnie rozumieją zewnętrzny tok, a ludzie dorośli odczuwają ich najgłębsza treść” – tak pisał H. Ch. Andersen. Wystawa powinna zatem zainteresować wszystkich zwiedzających, niezależnie od  wieku. / GS

Krystyna Michałowska. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Była studentką prof. Jana Wodyńskiego (malarstwo), prof. Jerzego Tchórzewskiego (grafika, malarstwo i rysunek) oraz prof. Jana Marcina Szancera (ilustracja). Laureatka licznych nagród, w tym: II Nagrody na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, Nagrody Roku Polskiej Sekcji IBBY (dwukrotnie) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za Twórczość Artystyczną dla Dzieci i Młodzieży. Artystka brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych: w warszawskiej Kordegardzie i Łazienkach, w Służewskim Domu Kultury w Warszawie (dwukrotnie) oraz w Lublinie. Brała też udział w licznych wystawach zbiorowych w Chinach, Czechach, Danii, Egipcie, Hiszpanii, Izraelu i Japonii oraz w Niemczech, Rumunii, Wietnamie, Rosji, we Włoszech i na Kubie, jak również wielu miastach Polski.

Aleksandra Kucharska-Cybuch. Absolwentka ASP w Krakowie, zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Indywidualnie prezentowała swój dorobek między innymi w Ambasadzie Polskiej w Hadze, Amsterdamie, Maastricht czy w Polskim Instytucie w Bratysławie. Kilka razy brała udział w Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB), ostatnio w jubileuszowej, 25 edycji w 2015 roku. Zilustrowała ok. 60 książek dla dzieci, zaprojektowała wiele okładek, m.in. do serii J.L. Borgesa i M. Bułhakowa. Współpracuje z wieloma polskimi wydawnictwami. Ostatnio dla Media Rodzina zilustrowała „Dziadka do orzechów i króla myszy”, „Tajemnicze dziecko” i „Złoty garnek” – E.T.A. Hoffmanna, a wcześniej zbiór baśni H. Ch. Andersena, pt. „Córka króla Moczarów”, „Calineczkę” i „Brzydkie kaczątko” czy „Opowieść wigilijną” Ch. Dickensa. Jest również autorką ilustracji do serii „Opowieści kredensowe” o rodzinie myszek w Agencji wydawniczej Ezop. Dla wydawnictwa Acapit press zilustrowała książki: „O czym pada Śnieg” i „Deszczową zagadkę inspektora Nielubca” Agnieszki Tyszki oraz „Królową ptaków” Zofii Beszczyńskiej.

Bogusław Orliński. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1967 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Uprawia twórczość w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej i malarstwa.

Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych do ponad stu książek i wielu czasopism dla

dzieci i młodzieży. W 1979 r. otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla Dzieci i Młodzieży, a w 1997 r. nagrodę Alcro Beckers Windsor&Newton w konkursie Współczesna Polska Sztuka Książki (Warszawa). Wielokrotnie wystawiał na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bolonii. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej na świecie, m.in. w Hamburgu, Berlinie, Lipsku, Düsseldorfie, Londynie, Tokio, Pradze, Rio de Janeiro, Belgradzie, jak również w licznych wystawach w kraju. Jego prace można znaleźć w zbiorach BWA w Zamościu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Maria Grażyna Szpyra. Od ponad 30 lat współpracuje z najwybitniejszymi artystami, twórcami i kontynuatorami „polskiej szkoły ilustracji” w zakresie upowszechniania tej dziedziny sztuki. Autor i kurator wystaw ilustracji w kraju i za granicą. W latach 1987-1999 przygotowuje z sukcesami udział Polski w Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie. Inicjator i organizator ogólnopolskich plenerów i warsztatów ilustratorów. W latach 1978-2000 dyrektor BWA w Zamościu, gdzie zgromadziła jedną z największych, a być może największą, kolekcję oryginalnych ilustracji wypracowując czytelny wizerunek tej placówki jako specjalizującej się w upowszechnianiu polskiej ilustracji. Za całokształt działań w dziedzinie ilustracji otrzymała w 2006 r. Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2014 Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.