Już w dniach 19-20 sierpnia na terenie Expo Mazury odbywać się będzie Browariada – czyli pierwszy ostródzki Festiwal Piwny. W ciągu dwóch dni targowych uczestnicy będą mogli spróbować piw z ponad 20 browarów rzemieślniczych i kontraktowych z całej Polski.

Dostępne będą również marki zagraniczne m.in. z Czech. Piwa, które znajdą się w ofercie wystawców w dużej mierze odbiegać będą od piw, które są powszechnie dostępne w sklepach i pubach, a ich oryginalne kompozycje smakowe zadziwią niejednego piwosza. Będzie można kupić również cydr oraz tradycyjne domowe nalewki. W sobotę 19 sierpnia w ramach części targowej odbędzie się pierwsza ostródzka giełda birofilów, której organizatorem jest elbląski Północny Klub Birofilów. Podczas giełdy będzie można nabyć różnego rodzaju akcesoria i gadżety związane z piwem, wśród których nie zabraknie unikatowych przedmiotów. Równie wyjątkowa będzie wystawa etykiet piwnych z całego świata. Uzupełnieniem części targowej będą prelekcje dotyczące historii piwa oraz procesów związanych z jego wyprodukowaniem.

Browariada to również idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny i znajomych. O odpowiednią oprawę do degustacji zadba olsztyński multitap Pijana Czapla, który odpowiadać będzie za organizację ogródka piwnego. Oprócz piwa na imprezie nie zabraknie oczywiście pysznego jedzenia. Przez cały czas będzie można skosztować jedzenia z grilla, które przygotuje ostródzkie Centrum Dobrego Smaku. W ramach Browariady do Ostródy zawita kilku przedstawicieli, cieszącej się coraz większą popularnością w naszym kraju, sceny food trucków. Sobotni i niedzielny wieczór upłyną w rytmie koncertów. W sobotę na scenie Browariady wystąpią popularni przedstawiciele polskiej sceny disco: 4ever, Mejk i Maxell. W niedzielę piwnym festiwalowiczom wieczór umili Zespół Blues Station, który specjalizuje się w coverach legendarnego zespołu Dżem.

Browariada to również miejsce dla osób, które lubią aktywność fizyczną „z przymrużeniem oka”. W sobotę będzie można podziwiać zmagania mieszkańców sołectw Gminy Ostróda, a wszystko to w ramach Turnieju Rekreacyjnego Sołectw o „Puchar Wójta Gminy Ostróda”. Turniej organizuje Urząd Gminy w Ostródzie, a uczestnicy rywalizować będą w takich konkurencjach jak np. przeciąganie liny, przerzucanie opony, rzut lotką czy strzelanie na bramkę. Natomiast w niedzielę  Expo Mazury stanie się areną biegu piwnego. Dystans może nie będzie imponujący, ale specyfika „biegu” oraz sierpniowa aura na pewno wycisną siódme poty z uczestników. Podczas obydwu dni Browariady będzie również można również zrelaksować się, a także zaznać dreszczyku rywalizacji w ramach różnego rodzaju gier i zabaw.