BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Życie. Kolekcja sztuki Marii i Marka Pileckich”, który odbędzie się 28 lipca o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Wystawa prezentuje wybrane dzieła z kolekcji Marii i Marka Pileckich, znanych olsztyńskich kolekcjonerów i miłośników sztuki. Wśród prezentowanych prac znajdą się dzieła artystów cenionych, reprezentujących klasykę polskiej sztuki współczesnej, takich jak Andrzej Wróblewski, Jerzy Panek, Henryk Cześnik, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki czy Jan Lebenstein. W kolekcji znajdują się też prace twórców związanych z miejscowym środowiskiem artystycznym, takich jak Jan Pruski, Ewa Plichta-Lubieniecka, Joanna Milewicz. Z każdą z prac, będących w kolekcji Pileckich wiąże się historia spotkania nie tylko z twórczością, ale też z osobą artysty, bądź kogoś związanego z danym dziełem twórczym. Często jest to też historia wieloletniej przyjaźni. Z takiej perspektywy, zaprezentowanie fragmentu kolekcji jest więc nie tylko ciekawym przeglądem sztuki współczesnej, spotkaniem z twórczością klasyków, ale też rodzajem osobistego dziennika twórców kolekcji.

Kuratorka: Małgorzata Bojarska-Waszczuk

Wystawa czynna od 28 lipca do 2 października w sali głównej.
Sponsor wernisażu: Browar Kormoran

______________________________________________________________________________________________________

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „ZeWnętrzności” Ewy Skaper, który odbędzie się 28 lipca o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

To pierwsza indywidualna wystawa Ewy Skaper w Olsztynie. Prezentowane będą na niej obrazy z lat 2012-2014, malowane tradycyjnie na płótnie oraz ostatnie, powstające na blachach aluminiowych. Fascynacja realnością przedmiotu, jego ulotnym pięknem i abstrakcyjnym potencjałem, determinuje obrazy Ewy Skaper. Miniona bezpowrotnie codzienność, inspiracja dawną fotografią, przełożona na język malarski stają się odrębną rzeczywistością, łączącą dosłowność z umownością, gdzie nieprawda staje się prawdą.  Zacieranie granic między intuicją a logiką, fikcją a realnością, naiwnością a szyderstwem, to szukanie osobistej niezależności malarskiej. Artystka celowo stosuje atrybut kiczu – estetyczną symulację. W obrazach na blasze nawiązuje do retablos, ale powagę zastępuje ironią.

Jak mówi Ewa Skaper: blacha daje się źle traktować, wytrzymuje drapanie, niszczenie, wycinanie dziur i perforacji, jest współtworzącą obraz i przede wszystkim -zajmuje mniej miejsca niż blejtramy.

Ewa Skaper. Urodziła się Olsztynie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. J.Zabłockiego uzyskała w 1980 r. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Zajmuje się malarstwem w tradycyjnych technikach -maluje temperą jajową. Kolekcjonerka przedmiotów o zatartej już użyteczności, które stają się bohaterami jej malarstwa i są uczestnikami tworzonych asamblaży, obiektów „nie-pokoi”.

Laureatka  II Nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013” , Nagrody ASP w Gdańsku w Biennale Sztuki Gdańskiej w 2014 r. i w tym roku – I nagrody w 10. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu. W 2012 r. otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

Wystawa czynna od 28 lipca do 21 sierpnia w sali kameralnej.
Sponsor wernisażu: Browar Kormoran