Wchodzimy w Nowy Rok z nowymi planami i postanowieniami, a także nadziejami dotyczącymi rozwoju Olsztyna. Postanowiliśmy z pierwszymi dniami 2015 roku sprawdzić, o których inwestycjach będziemy w tym roku mówić.

1. Tramwaje

To chyba inwestycja, na której koniec czekają wszyscy mieszkańcy Olsztyna. Przeciwnicy tramwajów, chcą jej końca, żeby było mniej remontów na drogach, zwolennicy chcą oczywiście w końcu przejechać przez miasto tramwajem. Ta inwestycja ma skończyć się właśnie w 2015 roku. Jak dotąd prace szły bardzo wolno, ale wraz z końcem roku wszystko przyspieszyło za sprawą nowych przetargów. Efektem tego będzie niedługie otwarcie części ul. Obwodowej, już otwarty wiadukt na ul. Żołnierskiej czy remont Sikorskiego, Piłsudskiego i Tuwima.

2. Obwodnica Olsztyna

To chyba równie wyczekiwana inwestycja jak tramwaje. Droga zaprojektowana, wycinka drzew skończona, czas zacząć budowę drogi. Najważniejsze pytanie, jakie pojawia się przy powstaniu obwodnicy – jak ona wpłynie na ruch w mieście. Trzymamy kciuki, żeby jak najszybciej ruszyły prace 🙂

3. Trasa Olsztyn – Olsztynek

W styczniu szczecińska firma ma podpisać umowę i zacząć budować drogę ekspresową do Olsztynka. Planowany czas realizacji inwestycji to 20 miesięcy, więc w 2015 roku jeszcze z niej nie skorzystamy. Ale warto czekać, bo jej budowa pozwoli nam jeszcze szybciej dojechać do krajowej siódemki.

4. Stadion Stomilu

W styczniu ratusz ma rozpisać przetarg na budowę sztucznego oświetlenia na stadionie przy al. Piłsudskiego. To na razie małe światełko, które pozwoli drużynie otrzymać licencję potrzebną do gry w I lidze. Ale to nie wszystko, bo trwają już prace nad przygotowaniem projektu nowego stadionu. Dokumentacja ma być gotowa jeszcze w tym roku, więc jest szansa, że w 2016 zaczną się dalsze działania w tym kierunku.

5. Remont Partyzantów

O remoncie Partyzantów mówił prezydent Grzymowicz w licznych wywiadach. Prawda jest taka – ulica Partyzantów pilnie potrzebuje remontu. W tej chwili nie starczyłoby palców u rąk i nóg, żeby zliczyć dziury, które tam są. Przy okazji Partyzantów jest jeszcze kwestia jej wyglądu – czy miasto uwzględni pomysły społeczników, którzy chcieli zwiększyć miejsca dla pieszych, rowerzystów i zasadzić więcej zieleni? Mamy nadzieję, że już w 2015 ruszą niezbędne prace.

6. Budowa sali widowiskowo-konferencyjnej przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

To na razie zagadka, ale takie działanie pojawiło się w zatwierdzonym już budżecie województwa na 2015 roku. Mamy nadzieję, że wkrótce dowiemy się więcej. Tu znajdziecie też więcej informacji o budżecie województwa na kolejny rok.

7. Olsztyński Budżet Obywatelski

W 2015 roku czekamy na realizację wygranych projektów z poprzedniej edycji OBO, ale także… czekamy na kolejne działania w kierunku budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą znowu zmobilizować się w kierunku budowy Łynostrady, ale też innych świetnych projektów.

8. Jezioro Ukiel

Chyba wszyscy olsztyniacy czekają na lato. I to nie z powodu ostatnich mrozów, ale dlatego, że w końcu będzie można w pełni przekonać się o atrakcyjności nowej plaży miejskiej nad Jeziorem Ukiel. W wakacje w końcu powinna działać przystań z wypożyczalnią sprzętu i inne atrakcje.

mw