BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy multimedialnej „Pejzaż w zagrożeniu” Janusza Połoma, który odbędzie się 28 stycznia o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Zatrute celulozą jezioro Bajkał, masowe wyręby w „płucach planety” – Amazonii, wytrzebiane z drzew przestrzenie lasów deszczowych w Kanadzie czy USA… – znamy te obrazy z telewizyjnych wiadomości czy dokumentalnych filmów. Budzą w nas oburzenie i odruch protestu. Niestety, o wiele bardziej tolerancyjni, czy wręcz obojętni jesteśmy, gdy tego rodzaju zdarzenia dzieją się tuż obok nas, w naszym kraju, regionie, okolicy. Przemysłowe wyręby uważamy za „wyższą konieczność”.

Przeraża mnie, że na świat wokół nas patrzymy przez pryzmat naszego własnego, doraźnego interesu. I stąd moja najnowsza wystawa. W dokumentalnej formie przedstawiam, może nie tyle skalę, co zagrożenie, jakie stanowi dewastacja otaczającej nas naturalnej przestrzeni.

Wystawa zbudowana jest z trzech części. Pierwsza, „Pejzaż żałobny”, to swego rodzaju „epitafium” dla odchodzącego pejzażu – lasu, drzew, strumienia, które towarzyszyły mi od dzieciństwa. Były tematem moich pierwszych fotografii. Bardzo dawno, bo ponad 50 lat temu. Jeszcze niedawno spacerowałem w lesie, jak za czasów młodości – te same ścieżki, te same drzewa. I nagle, pół roku temu pejzaż się zmienił. Zamiast stojących drzew, zastałem olbrzymi zrąb. Nowa rzeczywistość brutalnie zmieniła pejzaż. Takich miejsc, nowych zrębów pojawia się coraz więcej. Postanowiłem te zmiany udokumentować. Odchodzący świat leśnego uroczyska utrwaliłem na wielkoformatowych płótnach i półprzezroczystych materiałach. Serię zamyka video-obraz „Na skraju”. To, co dzieje się dziś w leśnym krajobrazie obrazują realizacje video „Rzeź”, i „Taki piękny lot”./ JP

Projekt przedstawia zmiany zachodzące w otaczającym nas pejzażu, będące konsekwencją różnorodnych działań człowieka. Zaplanowanych i „spontanicznych”, które radykalnie zmieniają świat wokół nas. Świat dziewiczy, pełen piękna, mimo bliskości cywilizacji. Takim rejonem były tereny lasów Nadleśnictwa Kudypy i brzegi jeziora Wulpińskiego. Oba te miejsca zmieniają gwałtownie swój wygląd w konsekwencji budowy dużego węzła komunikacyjnego Kudypy – Tomaszkowo i „zasiedlania” brzegów jeziora zabudową domów jednorodzinnych czy ośrodków SPA, niekiedy z naruszeniem prawa, pozbawiając obywateli dostępu do wody. Za kilka lat lasy wokół nas staną się wspomnieniem. Celem projektu jest przedstawienie szerokiej publiczności dokumentacji zachodzących zmian.

Janusz Połom – urodzony w 1950 r. w Toruniu. Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca, a w latach 1981-1985 dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej tejże uczelni. Obecnie prowadzi pracownię fotograficzną i wykłada fotografię w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM. Od 2013 r. prowadzi galerię fotograficzną w kawiarni filmowej Awangarda Bis. Od 1975 r. jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych w 2015 r.

Wystawa czynna od 28 stycznia do 28 lutego w sali głównej.

Kuratorka: Małgorzata Bojarska-Waszczuk