Pracownia Słów Ważnych jest odpowiedzią na zjawisko coraz powszechniejszego braku odpowiedzialność za wyrażane słowa. Problem ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i mediów czy osób zajmujących ważne stanowiska.  

Słowo ma kluczowe znaczenie dla tożsamości człowieka. Tworzy społeczności i kulturę, staje się nośnikiem nie tylko informacji, ale i emocji. Słowo obiektywizuje rzeczywistość i pozwala nam konkretyzować znaczenie zjawisk. My tworzymy słowa, a one stwarzają nas.

Za pomocą słów można propagować ważne wzorce moralne, przekazywać pozytywne wartości ogólnoludzkie, kształtować postawy oparte na prawdzie oraz poszanowaniu drugiego człowieka, ale można także, niestety poprzez manipulowanie słowami, kuglowanie ich znaczeniami, wypaczać widzenie rzeczywistości, a nawet ją kreować i wmawiać społeczeństwu, że jest ona taka, jak o niej się mówi, a nie taka, jaka jest poza słowami.

Pracownia Słów Ważnych jest odpowiedzią na zjawisko coraz powszechniejszego braku odpowiedzialność za wyrażane słowa. Problem ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i mediów czy osób zajmujących ważne stanowiska. Proponujemy zatem Państwu przedsięwzięcie mające na celu uwrażliwienie na wagę wypowiadanych słów oraz ukazanie ich różnej interpretacji na różnorodnych płaszczyznach.

W listopadzie zapraszamy na wydarzenia wspierające umiejętności związane z twórczym myśleniem oraz stymulujące kreatywność .

Harmonogram:

4.11 godz. 12:00 Debata „Słowa są (nie)ważne” z udziałem uczniów I LO, goście: prof. Zbigniew Chojnowski – poeta, wykładowca uniwersytecki, Piotr Szauer – redaktor naczelny UWM FM, wykonawca poezji śpiewanej i Damian Lange – wokalista Transsexdisco i Romantycy Lekkich Obyczajów
4.11 godz.17.00 warsztaty twórcze „Pokaż myśl”, prowadzenie: Natalka Skowrońska-Iwańczyk
6.11 o godz. 19.30 pokaz filmowy
13.11 godz. 17.00 spotkanie poetyckie z Tomaszem Kuklińskim
16.11 godz. 18:00 Teatr przy stoliku, Dany Laurent – Rola życia, czytają Artur Steranko i Alicja Kochańska
18.11 godz. 17.00 spotkanie autorskie z Pawłem Jaszczukiem
19.11 godz. 17.00 spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem
24.11 godz. 17.00 spotkanie autorskie z Hanną Cygler
25.11 godz. 18:45 – projekcja filmowej adaptacji „Lotu nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya, połączona z dyskusją na temat okoliczności powstania filmu oraz specyfiki adaptacji. Prowadzenie – Aleksandra Drzał-Sierocka (filmoznawczyni, Fundacja Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE, Uniwersytet SWPS).
26.11 godz. 17.00 jubileusz 40-lecia pracy twórczej Kazimierza Brakonieckiego oraz otwarcie wystawy poświęconej twórczości poety

Jeżeli piszesz wiersze i chciałbyś zadebiutować w naszym tomiku poetyckim, weź udział w konkursie poetyckim „Poważne słowa”.