Przy okazji otwarcia Galerii Warmińskiej pojawiło się wiele głosów, że oprócz dobrych stron takiej inwestycji nie obejdzie się bez kilku złych. Otwarcie ponad 150 nowych sklepów nie spowoduje, że mieszkańcy miasta będą wydawać znacznie więcej pieniędzy. Musiały więc pojawić się konsekwencje dla właścicieli sklepów w innych lokalizacjach.

Od lat mówi się też o coraz gorszej sytuacji pubów i restauracji na starówce. Choć nikt nie podaje żadnych realnych danych, to nie można nie zauważyć dużej rotacji wśród lokali, oraz rosnącej ilości przedsiębiorstw nie związanych z rozrywką. Zastanawiam się ostatnio – co będzie latem, gdy po raz pierwszy będziemy mogli korzystać z oferty nowej plaży miejskiej?

Nad jeziorem Ukiel mamy już BeachBar, kawiarnię Hangloose Caffe, Restaurację Plankton, Tawernę KKS Warmia,  T-Bone Fish&Meat SteakHouse (w YachtClub Tiffi), Restaurację Przystań i Restauracja Port ( w Hotelu Przystań) + Skatepark oraz hopki dla snowboardzistów. Niedługo do tej listy dołączy także Restauracja Lago i nowa atrakcja w zatoce Miłej Nice Bay Wakepark. Będą też imprezy – siatkówka plażowa, Olsztyn Green Festiwal, oraz kilka innych mniejszych i co ważne – nie tylko sportowych.

Już zimą, gdy nie było jeszcze zbyt wiele powodów do odwiedzenia plaży miejskiej dało się zaobserwować wcale nie takie małe grupki ludzi spacerujących. Gdy pojawiło się lodowisko ilość ludzi znowu wzrosła.

Można doszukiwać się różnic między tymi miejscami – różnic w tym po co się idzie w dane miejsce i różnic w tym kto idzie, ale nie oszukujmy się myśląc, że to zupełnie różne grupy i cele. Olsztyn w dalszym ciągu ma tylko 180 tyś. mieszkańców.

Restauratorów ze starówki, których miałem okazję poznać można podzielić na dwie grupy – tych którzy z nadejściem cieplejszych miesięcy mówią, że sezon się zaczyna i tych którzy twierdzą, że sezon się kończy. Moim zdaniem, opróćz lokalizacji łączy ich teraz fakt, że będą musieli się postarać bardziej.
Jeśli pogoda dopisze to Majówka może być pierwszy poważnym sprawdzianem.

Co myślicie – Starówka, Ukiel, a może Starówka i Ukiel?

Jeśli chcielibyście opublikować ciekawy tekst, macie Swoje przemyślenia na temat miasta lub chcielibyście się z nami czym podzielić – piszcie do nas!