7 322 – tyle kilometrów dzieli Olsztyn od zaprzyjaźnionego, chińskiego miasta Weifang. Kierunkowskaz z taką informacją został umieszczony w czwartek (21.07) na specjalnym słupie obok Wysokiej Bramy, wśród innych wskazujących odległości do zaprzyjaźnionych i partnerskich miast Olsztyna.

Kontakty pomiędzy stolicą Warmii i Mazur a stolicą około 10-milionowej prefektury w chińskiej prowincji Shandong – miastem Weifang rozpoczęły się w ubiegłym roku od podpisania listu intencyjnego w sprawie wzajemnej wymiany doświadczeń i kontaktów. Kolejnym krokiem były wizyty delegacji. W kwietniu olsztyńscy radni zagłosowali za współpracą partnerską Olsztyna z miastem Weifang. Zgodę na taką współpracę wyraziły też władze Chin.

Dziesięcioosobowa delegacja chińska przyjechała z okazji Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru. Wśród nich byli tancerze, ale także urzędnicy wyższego szczebla. – Chcemy współpracować z Olsztynem nie tylko w obszarze kultury, ale też edukacji i biznesu – podkreśla Sun Lijun, dyrektor Biura Kultury i Mediów w Urzędzie Miasta Weifang.

Podczas pobytu delegacja chińska rozmawiała min. o współpracy z Olsztynem w zakresie szkolenia młodych żeglarzy. Ale planów dotyczących współpracy jest więcej – min. prezentacja wystawy o Koperniku w prowincji Szandong.